لبیک اللهم لبیک لبیک لاشریک لک لبیک ان الحمد والنعمه لک و الملک لا شریک لک لبیک
تیتر خبرها
خانه / اطلاعیه ها / استطاعت در حج

استطاعت در حج

پاسخ به سوالات فقهی در خصوص حج تمتع:

استطاعت در حج
بنابر فتوای فقها استطاعت انجام حج، با داشتن چهار امر «استطاعت مالى» ، «استطاعت بدنى»،«استطاعت زمانى» و «استطاعت طریقى» به وجود مى‌آید.
هرگاه برای فردی شرایط استطاعت و توانایی پدید آید، حج واجب خواهد شد و باید به نیت حج واجب یا «حجه الاسلام» آن را بجا آورد. خداوند متعال در آیه ۹۷ سوره مبارکه آل‏ عمران‏ درباره حج می فرماید: فِیهِ آیَاتٌ بَیِّنَاتٌ مَقَامُ إِبْرَاهِیمَ وَ مَنْ دَخَلَهُ کَانَ آمِناً وَ لِلَّهِ عَلَی النَّاسِ حِجُّ الْبَیْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَیْهِ سَبِیلاً وَ مَنْ کَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ عَنِ الْعَالَمِینَ.

گفتنی است، بنابر فتوای فقها استطاعت انجام حج، با داشتن چهار امر به وجود مى‌آید:
یک. مخارج حج (رفت و برگشت و مخارج دیگر) ؛ داشتن ضروریات زندگى، مانند خانه مسکونى، وسیله سوارى، لوازم منزل، پوشاک، ابزار و سایر نیازمندى‌ها؛ «استطاعت مالى»
دو. توانایى بدنى وسلامتى براى انجام حج؛«استطاعت بدنى»
سه. باز بودن و امنیت راه؛ «استطاعت طریقى»
چهار. داشتن وقت کافى؛«استطاعت زمانى»

با توجه به آغاز ثبت نام حج تمتع سال آینده، برخی از پرسش ها و پاسخ های حج و به ویژه موضوع استطاعت در پایگاه اطلاع رسانی حج ارائه می شود. در روزهای آینده نیز پرسش های دیگری تقدیم زایران و خوانندگان این پایگاه خواهد شد.

در این بخش تعدادی از پرسش های فقهی در موضوع استطاعت تقدیم می شود:

سوال:آیا شخص مستطیع می‌تواند قبل یا بعد از فرا رسیدن نوبت، خود را از استطاعت بیندازد؟

جواب:پس از فرا رسیدن زمانى که صرف آن براى رسیدن به حج لازم است، شخص مستطیع نمى ‏تواند خود را از استطاعت بیندازد و پیش از فرا رسیدن این زمان نیز، احتیاط واجب آن است که خود را از استطاعت خارج نسازد. (آیت‌الله خامنه‌ای)

سوال:من خانه‌اى در ملکیت خود ندارم در حالیکه مردم در سطح من و یا پایین‌تر از سطح من خانه شخصى دارند. آیا مى‌توانم با پول موجودم که به مقدار حجّ مى‌باشد خانه بخرم و حجّ رفتن را به تأخیر بیندازم؟

جواب:اگر خانه ندارید و نیاز دارید مستطیع نیستید. (آیت‌الله خامنه‌ای)

سوال:مادر من مدت ۵ سال است که واجب الحج شده است ولى به علت خوف از تنهای ‌اش و به امید اینکه سال بعد پدرم با ایشان بتوانند به سفر حج بروند اقدام به رفتن به سفر حج را به تاخیر انداخته اند . حال با توجه به اینکه پدرم هم به علت داشتن مشکلاتش نمى تواند فعلا با ایشان به این سفر مبارک بروند . آیا مادرم باید براى رفتن به حج اقدام کنند یا خیر ؟

جواب:حضور همسر در حج زن شرط نیست و اگر استطاعت دارد باید حج را بجا آورد . (آیت‌الله سیستانی)


سوال:جوان مجردی است که اخیراً مستطیع شده است واما به فکر ازدواج می باشد و اگر حج بگزارد ازدواج او عقب می افتد، کدامیک را مقدم بدارد؟

جواب:حج برود و ازدواج را تأخیر بیندازد مگر آنکه تأخیر ازدواج برای او دشوار بوده و زحمت فوق العاده داشته باشد که عادتاً تحمل ناپذیر است، در این صورت ازدواج رامقدم بدارد و خدا داناست. (آیت‌الله سیستانی)

سوال:اگر شخصی استطاعت مالی و جانی برای انجام حج واجب داشته باشد اما به خاطر شرکت در یک آزمون بسیار مهم (مثلا دکترا ) می تواند حج رفتن خود را یک سال به تعویق اندازد ؟

جواب:اگر عدم شرکت در آزمون موجب مشقت و حرج است حج در آن سال بر وی واجب نیست . (آیت‌الله سیستانی)

سوال:کسی که نوبت او قانوناً مربوط به سال‌های بعد می‌‎شود، آیا می‌تواند به نحوی نوبت خود را جلو بیندازد؟ و درصورتی‌که چنین کرد، حج او چه صورتی دارد؟

جواب:اگر به طرق متعارف و مشروع بتواند اقدام نماید، اقدام واجب و حج او صحیح است. (آیت الله صافی گلپایگانی)

سوال:جابجایی نوبت حج به خاطر مواجه شدن با مشکلات زندگى مواجه شده و نمى‏ تواند اداى دین واجب خود را بنماید با رضایت خودش آمادگى پیدا کرده سهمیه رفتن به حج تمتع خود را به دیگران بدهد و سهمیه حج تمتع دیگرى که پس از دو سال دیگر مى‏باشد با رضایت طرفین جابجا نمایند آیا اشکال شرعى دارد یا خیر؟

جواب:در فرض مذکور که رفتن به حج براى شما فعلاً مشقت دارد جابجا نمودن آن اشکال ندارد. (آیت‌الله نوری همدانی)

درباره ی رحمت اله اکبریان

مطلب پیشنهادی

جدول زمان بندی اولویت های ثبت نامی

قابل توجه زائرین محترم حج تمتعجدول زمان بندی أولویتهای ثبت نامی در کاروانهای حج تمتع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *