لبیک اللهم لبیک لبیک لاشریک لک لبیک ان الحمد والنعمه لک و الملک لا شریک لک لبیک
تیتر خبرها
خانه / مطالب / حاجی باید سفیر حج باشد

حاجی باید سفیر حج باشد

حج به پایان آمد، اما پیغام آوران حج پا به راه شدند، راهی برای برگشت و به قاعده، باید بیایند و بگویند از حج، از مناسکی که باید همه زندگی را تحت نور بگیرد اصلا زکات زیارت، نشر معارف آن است، شرح زوایایی است که از چشم مردمان دور دست، دور می‌ماند، اما آنانی که می‌روند و نزدیک می‌شوند و در فضای ناب قرار می‌گیرند، می‌بینند و این دیده‌ها را باید به «زبان دل» همه مردمان ترجمه کنند بله زکات زیارت نشر آن است، این را استاد حاج علی اکبری به زیبایی در شرح وظیفه زائر بیان می‌کرد که زائر و مزار و مزور، باید ارتباط برقرار کنند و در این میان زائر باید توان پیغام بری و پیغام آوری داشته باشد، این نیز از حاجیان توقع است که در حج نه گردشگر، نه مسافر که زائر باشند.
توقع است درس‌های حج را دریابند و چون باز می‌آیند به زبان قوم خویش ترجمه کنند و لب به انذار و تبشیر بگشایند و… بله حاجی باید چنین شأنی برای خود قائل باشد و برای اجرای آن تلاش کند. چه او نرفته است که رفته باشد.
استطاعت مالی، قدم اول است و او باید استطاعت‌های معرفتی را هم در خویش به کمال برساند تا به واقع حاجی شود و حاجی هم بماند، او نرفته است که رفته باشد و نمی‌آید که آمده باشد چون دیگر سفر‌ها. بلکه بر سیاق تفاوت‌هایی که این سفر با دیگر سفر‌ها دارد، باید بازگشت او و مهم‌تر، سبک زندگی او، پهنه حیات او، شیوه رفتار او و… متفاوت‌تر با همیشه باشد.
نگاه جامعه و آحاد آن نیز به فرد حج رفته متفاوت است. آن قدر متفاوت که با هیچ سفر دیگری قابل مقایسه نیست، مردم توقع دارند کسی که از زیارت خانه خدا برگشته است، بیش از همیشه عطر عبودیت داشته باشد.
کسی که در جمرات به رمی شیطان رجیم پرداخته است، اجازه ندهد، شیطان حتی یک صفحه، از کتاب زندگی او را بنویسد، نه، بالا‌تر، حتی یک خط، حتی یک کلمه، حتی یک حرف در صحیفه زندگی حاجی نباید بوی همانی را داشته باشد که بار‌ها رجمش کرده است کسی که عرفات را درک کرده است باید جان در زلال معرفت بشوید آن چنان که حتی غباری، عارض چهره‌اش نشود، کسی که «منا» را دیده و در قربانگاه نفس کشیده است، باید در گوش هوش خویش داشته باشد که همواره بر مدار تکلیف حرکت کند و در همه زندگی جز خدا نبیند و جز برای خدا نگوید و جز برای او سکوت نکند.
حاجی باید همانطور که نسبت خود را با خانه خدا، با حج، تعریف کرده و با برگزاری مناسک به انجام رسانده است، نسبت خود را با حضرت خداوند هم تعریف کند و در راستای این تعریف چنان حرکت کند که هم حاجی بماند و هم به نشانه‌ای برای راه حق تبدیل شود.

درباره ی رحمت اله اکبریان

مطلب پیشنهادی

حکایت‌های سعدی از سفر حج

گروه فرهنگ پایگاه اطلاع رسانی حج، شیخ مشرف‏الدین مصلح‏بن عبدالله‏بن مشرف سعدی شیرازی که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *