لبیک اللهم لبیک لبیک لاشریک لک لبیک ان الحمد والنعمه لک و الملک لا شریک لک لبیک
تیتر خبرها
خانه / مطالب / «حاجی» عنوانی مسئولیت آور

«حاجی» عنوانی مسئولیت آور

حج پایان یافته و حاجی‌ها از راه می‌رسند. حاجی عطر کعبه شریف را با خود دارد او از ضیافتی باز می‌گردد که میزبانش خداوند تبارک و تعالی است و در حج است که به بلندای معرفت و اوج شعور و سدره المنتهی بندگی می‌توان رسید و حاجی ان شاالله کسی است که به این رتبه دست یافته است.
حاجی دربازگشت از سفر حج مسئولیت‌های بسیاری بردوش گرفته است که مهم‌ترین آن‌ها، دقت در عمل و رفتار و گفتار، و عمل به هر آنچیزی است که صواب درآن است.
حاجی الگوی همه بخصوص جوانان مومن باید باشد. آن‌ها خاصه نزدیکان حاجی، با دقت فراوان، به رفتار و گفتار حاجی دقت دارند و آنرا سرمشق خود قرار می‌دهند.
حج در واقع مقدمه‌ای برای خودسازی است. حاجی باید با دقت در رفتار و عمل، و ادامه دادن به بازآموزی، تعلیم معارف دین، و استمرار اخلاق حسنه، به مراتب بالاتری در خودسازی برسد. حاجی باید در روایات مربوط به آثار حج مانند بخشش گناهان و پاک شدن مثل روز تولد و سایر وعده‌‌های الهی به حاجیان دقت نماید و متوجه باشد که این همه وعده الهی که شکی در آن نیست، تا زمانی برقرار است که حاجی به عهد خود با خدای خویش پای برجای بماند. نکند خدای ناکرده به گونه‌ای رفتار کنیم که ‍ «حاجی» اشاره و کنایه‌ای شود برای خطاب قرار دادن‌های با منظور!
حاجی اگرچه لازم بود که قبل از سفر تامل و تدبر لازم را در اعمال و فلسفه حج داشته باشد، حالا هم این فرصت را باید به خود بدهد که بیشتر درباره فلسفه هریک از اعمال حج و تأثیر آن در زندگی فردی و جمعی دقت کند و روشی پیدا کند تا براساس آن هر ساله میزان رشد خود در معرفت و محبّت خداوند را ارزیابی و محاسبه کند.
رابطه حاجی با کتاب الله باید که یک رابطه دائمی و پیوسته و مهم‌تر از همه عمل گرا باشد. حاجی شایسته است که در هر روز خود، فرصت مناسبی را به تلاوت قران مجید اختصاص دهد و به تامل و دقت در آیات الهی بپردازد و ‌‌نهایت کوشش خود را برای عمل به آن‌ها بنماید.
اخلاق حسنه در برخورد با همه و داشتن سعه صدر از ویژگی‌های حاجی باید باشد. او بخصوص باید که تدابیری اتخاذ نماید تا هرگز عملی ناصواب از او به حساب دین نوشته نشود و حرکتی از او صورت نگیرد که موجب وهن دین و مذهب شود.
حاجی با حج خود با خدا عهدی بسسته است، عهدی آگاهانه که با «لبیک» گویی به خداوند محقق شده است. حاجی نباید هرگز به عهدی که با خدای خود بسته است، خدای ناکرده بی‌وفایی کند.
یادمان باشد که به فرموده مولا علی (ع): گناه نکردن، آسان‌تر از توبه کردن است.
حجتان مقبول – و حج روزی همه مومنان

درباره ی رحمت اله اکبریان

مطلب پیشنهادی

حاجی باید سفیر حج باشد

حج به پایان آمد، اما پیغام آوران حج پا به راه شدند، راهی برای برگشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *